جستجو
افزودن لیست
  • شما هیچ نشانه گذاری ندارید.

علاقه مندی های شما: 0 لیست

ورود
اخبار-انگلیس

قیمت پایین پوند و ارزش‌گذاری پایین شرکت، خریداران خارجی را جذب می‌کند

بریتانیا اخیرا خود را به عنوان مقصد شماره یک اروپا برای سرمایه‌گذاری M&A داخلی معرفی کرده است، زیرا خریداران خارجی به طور فزاینده‌ای شرکت‌های بریتانیا را هدف قرار می‌دهند که تا حدودی به دلیل بهبودی از کووید 19 در مقایسه با همتایان اتحادیه اروپا تحریک شده است.

با این حال، برخی از دلایل سرمایه گذاری ورودی منطقی نیستند. مانند کاهش شدید ارزش پوند، به ویژه در برابر دلار آمریکا، و به طور کلی کاهش ارزش شرکت ها نسبت به مشاغل مشابه در خارج از کشور بود.

پس از پیروزی Liz Truss در انتخابات رهبری محافظه‌کاران، بودجه کم Kwasi Kwarteng، صدراعظم جدید در اواخر سپتامبر (که شامل کاهش گسترده مالیات بود) به عنوان قرار دادن بریتانیا در یک مسیر مالی «بی ثبات» توصیف شد.

این باعث شد که پوند برای اولین بار از سال 1985 به زیر 1.10 دلار سقوط کند، با افت 3 درصدی در روز که نشان دهنده بزرگترین سقوط یک روزه این ارز از زمان شروع اولیه پاندمیک کووید 19 در مارس 2020 است.

Kwarteng متعاقبا اشاره کرد که کاهش‌های مالیاتی بیشتر در راه است و اعلام کرد که دولت جدید «تازه شروع کرده است». این حرکت توسط حزب کارگر به عنوان «افزایش شعله های آتش» سقوط پوند توصیف شد و دوشنبه بعد، ارز به پایین‌ترین سطح تاریخ 1.03 دلار سقوط کرد.

علی‌رغم این، دولت تاکنون بر این باور که کاهش مالیات‌ها به رشد اقتصاد بریتانیا کمک می‌کند، ثابت قدم مانده است. این امر باعث پیش‌بینی‌هایی شده که ارزش پوند حتی می‌تواند به زیر برابری دلار و یورو هم برسد.

هم برای خریداران سهام استراتژیک و هم برای خریداران سهام خصوصی در ایالات متحده، فرصت جالبی برای حرکت در شرکت هایی ایجاد شده که قبلا به آنها توجه داشته اند.

پشت بی‌ثباتی مالی بریتانیا چیست؟

یکی از عوامل اصلی بی ثباتی مالی بریتانیا و ضعف پوند، بحران انرژی است، زیرا پیامدهای جنگ روسیه در اوکراین قیمت نفت و گاز را بالاتر می برد. این امر منجر به پیش‌بینی‌هایی شده است که هم پوند و هم یورو می‌توانند در «حلقه شوم» ارزش‌های پایین گیر کنند.

بحران انرژی که مستقیما به افزایش هزینه های زندگی و نرخ های سرسام آور تورم وارد شده است، زمینه‌ای را برای آشفتگی گسترده تری فراهم کرده که بر اقتصاد بریتانیا تأثیر می گذارد. پس از استعفای Boris Johnson از سمت نخست وزیری در ماه ژوئیه، سیاست بریتانیا به دلیل رقابت طولانی مدت برای یافتن رهبر بعدی کشور فلج شد، رقابتی که در نهایت توسط Liz Truss در برابر نامزد رسمی تر، صدراعظم سابق، Rishi Sunak، پیروز شد.

مرگ ملکه الیزابت دوم تنها دو روز پس از روی کار آمدن Truss ، دولت را به مدت ده روز دیگر در حالت اینرسی قرار داد. هنگامی که پارلمان از سرگرفته شد، Kwarteng «مینی بودجه» خود را ارائه کرد؛ مجموعه ای تقریبا بی سابقه از کاهش مالیات (که به طور گسترده به نفع پردرآمدترین افراد بریتانیا تلقی می شود)، با حمایت مقادیر زیادی وام.

با کاهش ارزش پوند در برابر دلار به پایین‌ترین حد در 37 سال گذشته، بودجه و وعده بعدی Kwarteng مبنی بر کاهش مالیات بیشتر، از زمانی که بریتانیا به سیستم اعشاری در سال 1971 منتقل شد، ارز را به پایین‌ترین سطح خود در برابر دلار کاهش داد.

این امر چگونه بر ارزش‌گذاری و M&A تأثیر می‌گذارد؟

ارزش‌گذاری شرکت‌های بریتانیا از زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا حد زیادی در یک روند نزولی بوده است. علاوه بر این، با توجه به اینکه اکنون پوند در برابر دلار و یورو بسیار ضعیف است، به نظر می رسد خریداران خارج از کشور اکنون در موقعیتی قوی‌تر از همیشه برای استفاده از این موقعیت قرار دارند.

این امر منجر به تسریع M&A مضطرب می‌شود، زیرا خریداران برای خرید شرکت‌ها هجوم می‌آورند (بسیاری از آنها با مشکلاتی مانند افزایش صورت‌حساب‌های انرژی، کاهش احساسات مصرف‌کننده در میان بحران هزینه زندگی و بازپرداخت بدهی‌های مرتبط با کووید19 دست و پنجه نرم می‌کنند).

با این حال، با توجه به ضعف اقتصاد بریتانیا و مشکلات گسترده ای که کسب و کارهای بریتانیا با آن مواجه هستند، به نظر می رسد که این M&A مضطرب به طور فزاینده ای توسط خریداران خارج از کشور هدایت می شود، زیرا قدرت نسبی ارز آنها در مقایسه با پوند در حال افزایش است.

طی ماه‌های اخیر، بارزترین روند M&A ورودی، احتمالا هجوم سرمایه‌گذاری از فرانسه بوده است، زیرا خریداران در نزدیک‌ترین کشور همسایه بریتانیا در اتحادیه اروپا به دلیل تورم بالا، ارزش پایین پوند و اعتماد پایین خریداران بریتانیایی، ارزش‌گذاری‌های پایین را افزایش می‌دهند.

این امر منجر به خریدهای عمده توسط خریداران فرانسوی شده است، از جمله تصاحب 9.5 میلیارد پوندی Schneider Electric از Aveva (که ارزش آن در سال گذشته 23 درصد کاهش یافته بود) و خرید 2.5 درصد از سهام Vodafone توسط کارآفرین فرانسوی Xavier Niel.

Andrew Truscott، رئیس سرمایه گذاری بریتانیا در Citigroup، در مورد این روند اظهار داشت: هر یک از این موقعیت‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند و شما نمی‌توانید بیش از حد آن را تعمیم دهید، اما می‌توانید دریابید که یک شناخت جهانی وجود دارد و آن هم این است که بیزینس‌ها در بریتانیا ارزان هستند. نقدینگی وارد بازار بریتانیا نمی شود. این همه پول نقد است.»

در حالی که فرانسه مدت‌هاست یکی از خریداران بین‌المللی عمده دارایی‌های بریتانیا بوده است، سطح فعلی و ارزش معاملات نشان‌دهنده فرصت‌هایی است که خریداران فرانسوی برای خرید شرکت‌ها و دارایی‌ها با ارزش‌های پایین مشاهده می‌کنند. بر اساس داده‌های Refinitiv، سرمایه‌گذاری ورودی سال 2022 به بریتانیا از فرانسه به بالاترین میزان خود در حداقل یک دهه گذشته رسیده، در حالی که ارزش معاملات به بالاترین حد خود از سال 2013 رسیده است.

اخبار-انگلیس پست قبلی
طرح های ارائه شده برای شهرک 330 هکتاری در کنار شهر ساحلی Skegness
کار در انگلیس پست بعدی
تغییر قوانین ساعات کاری انعطاف‌پذیر برای میلیون‌ها کارگر از امروز

افزودن نظر

آدرس ایمیل شما پیش ما امن است.

0
بستن

سبد خرید شما